Dzień Rodziny w Przedszkolu – Z wizytą w Doboszówce

przez admin

Dnia 01.06.2018 r. całe przedszkole wraz z rodzicami udało się na wycieczkę do Doboszówki – gospodarstwa agroturystycznego we wsi Kalenne. Gospodarstwo Agroturystyczne – Osada Leśna „Doboszówka” należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych i prowadzi zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po osoby starsze. Zajęcia edukacyjne prowadzone są przez Gospodarzy (z przygotowaniem pedagogicznym, po szkoleniu w zakresie animacji dziecięcej), a także przez Lokalnych Twórców Ludowych prowadzących warsztaty z zakresu ginących zawodów. W Doboszówce uczestnicy mają okazję doświadczyć prawdziwego życia na wsi, poznać ginące zawody, obcować ze zwierzętami i być blisko natury.

Gospodarstwo oferuje różne rodzaje warsztatów edukacyjnych dla dzieci:

-Od ziarenka do bochenka,

-Warsztaty wikliniarskie,

-Wyplatanie rogożyny,

-Garncarstwo,

-Lekcja przyrody,

-W krainie zwierzątek – dla najmłodszych.

My uczestniczyliśmy w warsztatach Od ziarenka do bochenka, na których dzieci dowiedziały jak powstaje i z czego powstaje chleb. Poza tym dzieciaki uczestniczyły w młóceniu cepem, czyszczeniu ziarna, mieleniu zboża w ręcznych żarnach, a przede wszystkim mogły same zrobić chlebek, który później został wypieczony w piecu chlebowym. Co więcej, dzieci mogły same zrobić masło. Na koniec miała miejsce degustacja chlebka z masełkiem a dzieci otrzymały własnoręcznie zrobione chlebki do domu.

Dodatkowo mieliśmy lekcję przyrody połączoną z wizytą w krainie zwierzątek. Dzieciakom i nam bardzo się podobało. A wcześniej mogliśmy się przejechać wozem, który był zaprzężony w konia. Dzieciaki mogły nakarmić marchewką kozy, kucyka i króliki. Na zakończenie każdy przedszkolak mógł potrzymać na rękawicy oswojonego jastrzębia.

Ponadto dzieci mogły wyszaleć się na placu zabaw oraz razem z rodzicami mogły uczestniczyć w zabawach ruchowym przygotowanych przez animatora.
Nie zabrakło skakania obunóż w worku oraz na piłce.

Naszą wizytę w Doboszówce uważam za bardzo udaną. Dzieci dostały sporą dawkę wiedzy w bardzo atrakcyjny sposób, a przy tym miały sporo zabawy. [g-gallery gid=”3688″]