Dzień Bociana

przez admin

W dniu 05.06.2018r. przedszkolaki z grupy „Pszczółki” udały się z wizytą do Biblioteki Publicznej w Przyszowie – Zapuściu. Powodem wizyty był obchodzony 31 maja Dzień Bociana. Ulubiony ptak Polaków i duma naszego kraju doczekała się swojego święta.  Zdecydowanie nasze polskie bociany zasługują na takie święto, ponieważ gnieździ się ich u nas najwięcej na całym świecie. Szacuje się, że ¼ z ponad 200 tysięcznej populacji bocianów mieszka właśnie w naszym kraju, dlatego to właśnie Polska stała się symbolem bocianów.

Dzień Bociana stanowi okazję do zwrócenia uwagi na szczególne miejsce jakie ptak ten zajmuje w polskiej kulturze i krajobrazie, na jego zagrożenia i potrzebę ochrony. Z okazji obchodów Dnia Bociana odbywają się w całym kraju różnego rodzaju bocianie wydarzenia, m.in. spotkania, festyny, prelekcje, przedstawienia, rajdy rowerowe, wycieczki, plenery, wystawy. Dzień Bociana obchodzony jest przez cztery kraje: Polskę, Niemcy, Austrię i Szwajcarię, ale to właśnie w Polsce jest najwięcej przedstawicieli tego gatunku i zostały one objęte ochroną prawną.

My zdecydowaliśmy się udać do Biblioteki Publicznej, gdzie dzieci zostały zapoznane z bajkami:  „O chorym bocianku”, „Zaczarowana żaba” oraz „Kapelusz Pani Wrony”. Dzieci mogły obejrzeć: „Wywiad z bocianem” oraz bajkę pt.: „Czysto, ładnie i bez śmieci”. W tym dniu dzieci poznały wiele ciekawostek o tych ptakach, ich preferencjach kulinarnych, wyglądzie oraz o zagrożeniach i sposobach ochrony tego gatunku. Jak się okazuje żaby wcale nie są ulubionym przysmakiem bocianów i wcale nie jest prawdą, że bociany przynoszą dzieci 🙂  Uznaje się, że na pewno przynoszą szczęście.[g-gallery gid=”3698″]