11 listopada – nasze narodowe święto!

przez Anna Nalepa

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kilka słów o historii

Narodowe Święto Niepodległości Polacy świętują 11 listopada. Data ta jest datą umowną, przyjętą jako oficjalny Dzień Niepodległości w 1937 roku. Nawiązuje ona do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie, do Polski zaś w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Niestety, Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować to święto, ponieważ już w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócono je dopiero w roku 1989. Obecnie jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 Maja.

Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich flaga i godło państwowe oraz hymn, dlatego 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu szkołach, instytucjach i domach słychać „Mazurka Dąbrowskiego”. Niezależnie od okoliczności, w których znaleźliśmy się w tym roku, nie musimy z tego rezygnować. Zawieśmy polskie flagi, by miejscowości, w których mieszkamy przybrały biało-czerwone barwy w tym dniu. Nie zapomnijmy również o odśpiewaniu hymnu.