Wycieczka dwudniowa Kraków – Wieliczka za nami!

Dnia 5 grudnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na dwudniową wycieczkę do Wieliczki i Krakowa, celem poznania wyjątkowych miejsc, historii i dziedzictwa kulturowego naszego kraju.
Dzień pierwszy:
Zbiórka 6:45 przy hali sportowej naszej szkoły. O dziwo nikt się nie spóźnił. Pożegnani przez rodziców rozpoczęliśmy ekscytującą podróż. Pierwszy punkt na naszej trasie to Kopalnia w Wieliczce. Kopalnia soli kamiennej w Wieliczce uchodzi za jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce i jest zabytkiem zapisanym na światową listę zabytków UNESCO. Podczas wycieczki trasą turystyczną z przewodnikiem uczniowie mogli podziwiać wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęt, a także ślady prac górniczych, które dały wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołem, ich pracy, wierzeniach. Na trasie uczniowie pokonali 800 schodów, z czego na starcie już 380. Największy zachwyt wzbudziła wśród uczestników wycieczki Kaplica św. Kingi. Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.
Następnie udaliśmy się do Parku Wodnego w Krakowie, który kusi wieloma atrakcjami, chłopcy nie odpuścili żadnej z nich. Aktywnie spędzony I dzień zakończyliśmy zakwaterowaniem w hotelu.
Dzień drugi:
Pobudka była 6:30. Pyszne śniadanko i już cała grupa była gotowa do dalszej podróży. Najpierw udaliśmy się na dzielnicę Krakowa – Kazimierz. Razem z panią przewodnik rozpoczęliśmy zwiedzanie od ulicy Szerokiej, gdzie co roku odbywa się festiwal Kultury Żydowskiej. Dowiedzieliśmy się wszystkiego o Starej Synagodze, gdzie znajdują się obiekty związane z judaizmem. Pani przewodnik opowiedziała komu objawił się Eliasz, dlaczego Wolfa Poppera nazywano „bocianem”. Następnie udaliśmy się na Rynek Krakowski, gdzie stoi pomnik Adama Mickiewicza. Zwiedzaliśmy Sukiennice, akurat odbywał się jarmark bożonarodzeniowy, więc było dużo atrakcji. Kolejnym punktem zwiedzania był Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Ekonomicznego w Krakowie.
Tam zapoznaliśmy się z historią pieniądza na ziemiach polskich oraz oglądnęliśmy oryginalne monety okolicznościowe i obiegowe wraz z banknotami. Najcenniejszym eksponatem, który cieszył się największą popularnością i można było go dotknąć, była oryginalna sztaba złota!
Następnie przeszliśmy traktem królewskim na Wawel, aż do Smoka Krakowskiego, który zionął ogniem. Około godziny 15 zjedliśmy obiad i nadeszła pora by wracać do domu.










