Majowe święta!

przez Anna Nalepa

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W trzech pierwszych dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. 

Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe:

  • Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – 1 maja
  • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – 2 maja
  • Święto Narodowe Trzeciego Maja –  w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r.

1 maja wypada Międzynarodowe Święto Pracy (ang. International Workers Day) lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

W Polsce 1 maja to święto państwowe. Święto zostało ustanowione w 1889 roku na pierwszym kongresie Drugiej Międzynarodówki w Paryżu. Miało wówczas upamiętnić masakrę robotników, która miała miejsce 1886 roku w Chicago, w USA, podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy, a w szczególności przeciw zbyt długiemu czasowi pracy.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i jest to jedno z najmłodszych polskich świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało – czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie.

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 r. oraz ponownie w 1990, r. w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

3 maja 1791 r. uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską.  Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 r.  Autorami Konstytucji 3 Maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii) , sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.