Dwudniowa wycieczka do Warszawy!

przez Anna Nalepa

Na dwudniową wycieczkę do Warszawy (15 – 16 IX 2022 r.) pojechało razem 48 uczniów naszej szkoły.


Nad bezpieczeństwem uczestników i właściwym przebiegiem czuwały – kierownik wycieczki  p. J. Szewc i opiekunowie – p. D. Sulich   p. M. Walec i p. M. Skrok. Wyruszając w trasę pogoda nie dopisywała, jednak Warszawa przywitała nas pięknym słoneczkiem. Jako pierwsze czekało na nas zwiedzanie „Starego Miasta Warszawy” z licznymi zabytkami i malowniczymi uliczkami. Zwiedziliśmy m.in. Barbakan, Archikatedrę Warszawską, Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki oraz pomnik Syrenki, Kolumnę Zygmunta i Pomnik Małego Powstańca.

Następnym udaliśmy się na Stadion Narodowy. Ten punkt programu szczególnie fascynował chłopców. Wszystkim zaimponowało wyposażenie łazienek z wannami do krioterapii i stołami do masażu.  W sali konferencyjnej każdy mógł zająć fotele dla trenerów i zawodników  i poczuć atmosferę wywiadów z dziennikarzami. Po tak wyczerpującym dniu udaliśmy się w miejsce noclegu. Zjedliśmy tam smaczną obiadokolację i poszliśmy do swoich pokoi. Pokoje były przytulne i wygodne.

Rano zostaliśmy obudzeni około godziny 6:00 i po szybkim zebraniu się zeszliśmy na śniadanie, a po jedzeniu wymeldowaliśmy się z hotelu i pojechaliśmy autokarem w kierunku Pałacu Kultury i Nauki. Tam szybko wjechaliśmy na XXX piętro, gdzie znajdował się taras widokowy. Widok na Warszawę ze wszystkich czterech stron był piękny.

Będąc w Warszawie koniecznie musieliśmy odwiedzić Centrum Nauki Kopernik. To dwa pietra po brzegi wypełnione interaktywnymi eksponatami. Całość została podzielona na strefy tematyczne – światło, prąd, powietrze i w każdej z nich mogliśmy przeprowadzać doświadczenia. Obok każdego eksponatu znajdował się krótki opis, co należy oraz w jakiej kolejności należy nacisnąć. Przechodziliśmy przez laboratoria dla majsterkowiczów, chemików, biologów.

Następnie udaliśmy się na stację metra i pojechaliśmy na stację Rondo Daszyńskiego. Zwiedzanie Warszawy zakończyliśmy na wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego. To miejsce jest hołdem mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Multimedialne muzeum robi wielkie wrażenie. Poznaliśmy życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Obejrzeliśmy samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Poznaliśmy, w jaki sposób działała podziemna poczta i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy przemieszczający się nimi w różne dzielnice Warszawy. Obejrzeliśmy też przejmujący film pt. „Miasto ruin”. Wizyta w muzeum była dla wszystkich żywą lekcją historii i patriotyzmu.

Wycieczka była bardzo udana. Aura sprzyjała i panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy dużo pamiątkowych fotografii. Pomimo zmęczenia wróciliśmy zadowoleni.