„Na tropie afery, gdzie podziały się litery?”

przez admin

Większość z Nas uwielbia niespodzianki zwłaszcza, gdy niosą ze sobą coś miłego. 10 maja najmłodsza część Naszej społeczności szkolnej oraz przedszkolaki, ku Naszemu zdziwieniu, bowiem nikt się tego nie spodziewał, spotkali się z artystami teatru „Maska” z Krakowa. Niespodzianka niezwykle przyjemna, ale jakże pouczająca. Zapytacie, dlaczego?
Otóż, Nasi goście poruszyli w swoim spektaklu bardzo ważny temat, a mianowicie – czytelnictwo. I choć nie wydaje się to dla wielu czymś nadzwyczajnym, to jednak trzeba przyznać, że dzisiaj z tym Naszym czytaniem nie jest za dobrze. Biblioteki szkolne i nie tylko świecą niemalże pustkami, a te biedne zakurzone książki… no cóż, chyba się na dzieci obraziły. Tak właśnie rozpoczyna się bajkowa opowieść o zaginionych literach… Przeczytajcie!
Pewnego dnia pani bibliotekarka wezwała do siebie Detektywa Bartłomieja Lupę. W bibliotece, bowiem, pomieszały się wszystkie bajki i gdyby tego było mało, to jeszcze wszystkie litery gdzieś zaginęły. Detektyw rozpoczął śledztwo. Szukając winowajcy, spotyka kilka podejrzanych osobników. Pszczoła Jessica Aplauz Bzyk, zajęczyca pani Wytrych, a nawet królowa zdają się być złodziejkami. Okazuje się jednak, co Nam uświadamia królowa, że złodzieja nie ma. Nikt liter nie ukradł, same uciekły, bo czuły się niepotrzebne. Dzieci tak rzadko wypożyczają książki więc literki się obraziły. Królowa dodała, że jest tylko jeden sposób, aby wróciły. Dzieci muszą obiecać, że będą często przychodzić do biblioteki i dużo czytać.
Oczywiście Nasi uczniowie przysięgę złożyli i nie chwaląc się wcale, z czytelnictwem w Naszej szkole nie jest tak źle. W trakcie spektaklu uczniowie brali udział w dwóch quizach sprawdzających, czy i jak dużo czytają. Artyści pytali o autorów bajek i ich bohaterów, śpiewali wraz z dziećmi znane piosenki, tj. 'Witajcie w naszej bajce” i „Na wyspach Bergamutach”. Był też wiersz „Abecadło”. Wszystko się dobrze skończyło, jak to w bajkach bywa.
Serdecznie dziękujemy aktorom teatru „Maska” za bardzo piękną i pouczającą opowieść, tym bardziej, iż było ich tylko dwóch, a postaci w bajce wielu. Mamy nadzieję, że odwiedzą Nas jeszcze nie jeden raz. 🙂