,,Żegnamy zimę – witamy wiosnę!” – pochód z Marzanną

przez admin

21 marca zaczyna się kalendarzowa wiosna, a wraz z nią odchodzi zima. Jedną z oznak pożegnania zimy jest zwyczaj podpalania marzanny. Marzanna jest znana w Polsce od wieków – jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy. Topienie lub palenie marzanny miało przywołać wiosnę, odgonić zimę, nieszczęścia i choroby, a także przynieść dobre plony w danym roku. Dzisiaj zwyczaj topienia czy palenia marzanny jest nadal popularny zwłaszcza wśród dzieci i kojarzony jest z zabawą z okazji nadejścia wiosny.

Nasze Przedszkolaki przeszły kolorowym korowodem wokół budynku szkoły, po czym zaniosły Marzannę na przedszkolne podwórko, gdzie nastąpiło podpalenie kukły. Było kolorowo, głośno i wesoło. W tym dniu dzieci śpiewały piosenki o wiośnie. Mamy nadzieję, że wiosna posłucha przedszkolaków i w końcu zagości u nas na dobre.

[g-gallery gid=”2224″]