Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole!

przez Anna Nalepa

 W okresie od 9 do 24 października 2021 r. uczniowie klas 1- 3 naszej szkoły przyłączyli się do Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu.

Programowanie pozwala także rozwijać kompetencje takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz praca zespołowa, które zdecydowanie przydadzą się każdemu, niezależnie od obranej ścieżki kariery.

Uczniowie swoją zabawę rozpoczęli z małymi robotami, które w tamtym roku klasy 1-3  wygrały zajmując II miejsce w konkursie „Makieta św. Mikołaja”. Robot Ozobot rozpoznaje kolory i porusza się po narysowanych liniach (również z kodami) za pomocą maleńkich, ale widocznych czujników i kółeczek. Może wykonywać różne czynności: jechać szybciej, wolniej, obracać się, zawracać, świecić różnymi kolorami, skręcać, zatrzymywać na kilka sekund. Uczniowie za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru) programowali zadania, które następnie wykonywały roboty. Jeździły, skręcały i zawracały.